Pehtak.org | Genel Bilgi Platformu
Türkiye'de Bitcoin'den vergi alınacak mı? - Baskı Önizleme

+- Pehtak.org | Genel Bilgi Platformu (http://pehtak.org)
+-- Forum: Para Kazanmak (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Forum: Coinler (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=103)
+---- Forum: Bitcoin (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=104)
+---- Konu Başlığı: Türkiye'de Bitcoin'den vergi alınacak mı? (/showthread.php?tid=32)Türkiye'de Bitcoin'den vergi alınacak mı? - admin - 16-12-2017

Türkiye'de Bitcoin'den vergi alınacak mı?
Türkiye'de Bitcoin'den nasıl vergi alınacağı belli oldu. SPK ve TCMMB bunun için devreye giriyor.
1513154768-JcMn_cover.jpeg 

Son dönemin yükselen yıldızı Bitcoin, yeni tartışmalara yol açıyor. Bitcoin'in vergiye tabi olmaması, ekonomiye zarar veriyor tartışmalarına bugün son nokta SPK ve TCMMB tarafından koyuldu.
Maliye, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMMB), Bitcoin ve benzeri sanal paralardan kazanç elde edenleri gelir vergisine tabi tutmaya hazırlanıyor.

 
Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk; Bitcoin gibi sanal paralara isim verilmesinin vergileme için ana koşul olduğunu belirtitti. Ertürk; bunun için üç noktaya dikkat çekiyor. Bunlardan ilki Bitcoin'i bir emtia olarak kabul etmek, ikincisi menkul kıymetve üçüncüsü ise para olarak ele almak.
Adnan Ertürk, SPK'nın menkul kıymet tanımına karşı çıktığını belirtti ve SPK'nın tavrını özetle şöyle açıkladı:
"SPK, Bitcoin'in kendi menkul kıymet tanımına uymadığını belirtiyor. Öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçek ürünün olması gerektiğini belirttiler."
1513154707-QMsf.jpg
Para kavramı için ise Merkez Bankası'ndan itiraz geldi. Paranın Merkez Bankası tarafından basılmış olması gerektiğinden yola çıkarak Bitcoin'e ‘para' denilemiyor.
Para ve menkul kıymet kavramlarının Bitcoin'e uymamasından dolayı son olarak geriye emtia kalıyor. Açıklanan son bilgilere göre; Bitcoin, emtia olarak görülecek ve bunun üzerinden vergilendirilme yapılacak.
Emtia olarak kabul edildiğinde Bitcoin'i bir kez alıp satıp gelir elde edenler için bu kazanç arizi kazanç sayılabilecek. Arizi kazancın beyan edilip vergi ödenmesi için 2017'deki kazancın 24.000 lirayıaşması gerekiyor. 24.000 lirayı aşan kısım diğer gelirler gibi yıllık beyanname ile beyan edilerek vergilendiriliyor. Bu tutar aşılmaz ise bayana ve vergiye tabi olmayacak.
Son olarak Bitcoin ile ilgili açıklama Mehmet Şimşek'ten geldi.
Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek; Bitcoin ile ilgili Twitter hesabından "Bitcoin finans tarihinin en büyük balonu olan Lale çılgınlığını geçmiş. Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir." açıklamasında bulundu.