Pehtak.org | Genel Bilgi Platformu
En iyi Hosting Firması – Türkiye 2017 - Baskı Önizleme

+- Pehtak.org | Genel Bilgi Platformu (http://pehtak.org)
+-- Forum: Webmaster Genel Konular (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=111)
+--- Forum: Web Tabanlı Uygulamalar (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=123)
+---- Forum: WordPress (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=137)
+---- Konu Başlığı: En iyi Hosting Firması – Türkiye 2017 (/showthread.php?tid=30)

En iyi Hosting Firması – Türkiye 2017 - leooo32 - 04-12-2017

En İyi Hosting Firmasını Belirlemek İçin Performans Testi Nasıl Yapıldı

#Türkiye’de bulunan köklü firmaların sağladıkları web hosting hizmetinin performansını ölçmek için amazonun bir aracı (tool) olan Load Impact kullandım.
#Load Impact Nedir ?: Sizin seçtiğiniz bir amozon serverından, belirlediğiniz kadar trafiği, belirttiğiniz vakit aralıklarında yavaşça trafiğin sayısını arttırarak, belirttiğiniz URL’ye gönderen ve trafiğin yönlendiği serverın cevaplama müddetini ölçen bir araçtır.

• Bu testimi gerçekleştirmek için evvela Türkiye’de bulunan tüm köklü web hosting hizmeti veren firmalardan web hosting paketi satın alındı. (Her firmanın en ucuz paylaşımlı hosting paketi)

• Hemen peşinden tüm satın alınan web hosting hizmetlerinde linux hosting paketi üzerine wordpress 4.6.1 sürümünde wordpress sitesi heyetti.

• Kurulan tüm wordpress siteleri wpmavitest.com alan isminde heyetti.

• Tüm siteler Türkiye’ye en yakın ve aynı amazon serverı olan Dublin üzerinden test2 edildi.

• Tüm siteler gece 00:30 – 01:00 saatleri arasında teste sokuldu. Her firmayı aynı saate teste sokabilmek için test süreci 20 günü geçti.

• Tüm sitelerde Yirmi onaltı teması heyetti ve tüm sitelere birebir aynı muhtevalar girildi.

• Tüm kurulan wordpress sitelerini hiç bir eklenti (cache vs.) kullanılmadan test edildi.

• Her test en iyi neticeleri vermesi yerine 5 kere yapıldı. / Her firma 5 kere test edildi.
#Süreç Nasıl İşledi ?: Her bir firmadan satın alınan web hosting (paylaşımlı) paketi üzerine kurulan wordpress sitesine evvela 1 kişi ve 10 saniye arayla hemen peşinden aynı anda 2 kişi ve 10 saniye arayla hemen peşinden aynı anda 3 kişi …. ve en son 50 kişilik trafik gönderilerek test2 edildi ve aynı anda siteye 38 kişi girdiğinde veyahut 45 kişi girdiğinde wordpress sitesinin heyeti olduğu serverın cevaplama müddeti ölçüldü.
#Sizlere doğru ve net bilgi aktarmak hesabına, tüm koşulları eşit tutmaya çalışarak ispatlara dayanan ilmi bir çalışmayla Türkiye’deki bir çok web hosting sağlayıcı firmayı, en iyi hosting hizmetini vereni belirlemek hesabına test2 ettim.
Peki sonuçlar nedir ? En iyi Hosting Firması Hangisi ?
Aşağıdaki grafiklerde gördüğünüz yeşilçizelge serverların verdiği cevap müddetini başka bir deyişle dolma hızını temsil ederken, maviçizelge ise siteye aynı anda kaç kişinin giriş yaptığını göstermektedir.

Güzel Hosting ( En İyi Hosting Firması 1. Sıra )
#Performans: Güzel Hosting  firması geçen yıl yaptığım testlerde kalitesi ile beni gerçek manada şaşırtan bir firma olmuştu.
Geçen yıla kadar bu denli kaliteli bir hizmet verdiklerini sahiden bilmiyordum. Yaptığım çalışma neticesi yeniden en iyi hosting firmaları listesinde ilk sıraya yerleşmiş, ne denli kaliteli hizmet verdiklerini öğrenmiş ve tescil etmiştim.
Bu yıl ki aktüel test2 neticelerimde da yeniden en iyi hosting firması ünvanını hiç bir firmaya kaptırmadı ve verdiği muazzam neticelerle kalitesini ne kadar istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü ispat etmiş oldu.
Lokasyonları Denizli olmasına karşın en iyi neticeleri veren ve en iyi hosting firması olmayı muvaffak olan firmanın test2 neticeleri ise şu şekilde;

• Asgari Cevaplama Müddeti:  1.18 saniye

• Vasati  Cevaplama Müddeti: 1.46 saniye

• Azami Cevaplama Müddeti: 1.78 saniye

• Testi Yapan Server Lokasyonu:  Dublin

• Güzel Host Server Lokasyonu:   Denizli
GÜZEL HOSTİNG SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-guzeltr.jpg
Güzel Hosting Neticeleri ( En İyi Hosting Firmaları )

Güzel hosting Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Güzel hosting firmasının en düşük web hosting paketi aylık 2.90 TL‘den başlıyor.
#Destek: Destek talebi yanıtlanma vasati müddetiyle konusunda olarak resmi bir izahları bulunmamakla beraber ortalama 1 saat içerisinde cevaplanlandığı tarafıma belirtilmiştir.
#İade: Ayrı olarak, 3 gün şartsız iade müddeti mevcuttur.
#Güzel Hosting Kullanan En İyi Bloglar: turkmustafa.com |

Veridyen ( En İyi Hosting Firması 2. Sıra )
#Performans: Veridyen 2016 seneninde heyetmiş yeni bir firma. Mübalağasız tüm samimiyetimle söylüyorum ki, Türkiye’de dünya standartlarında hizmet veren ilk 2 firmadan bir tanesi.
Kendileri ile bir arkadaşım vasıtası ile tanıştım.  İyi ki de tanışmışım… Arkadaşım sitesinde anlık 2500+ tekil hiti gördüğünde sitesinde yavaşlama adına en ufak bir ibare görmediğini benimle paylaşmış ben de kullandığı hosting firmasını sormuştum. Hem de bu da ekran görüntüsü delili;
en-iyi-hosting-firmasi-veridyen-anlik.jpg
Veridyen yanıtını aldığımda arkadaşıma sunucu özelliklerini sordum ve bana sunucu değil, paylaşımlı hosting paketi kullandığını söyledi. Bu beni çok şaşırttı ve firmanın tüm dikkatimi çekmesi de tam da bu noktada başladı.
Ardıdan iştirak ettiğim bir projede kendileri ile çalışma kararı aldım ve hizmetlerini kendim de denedim. Ve yine tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bir gün host değiştirme kararı alırsam başka hiç bir yere gitmeden kapılarını çalacağım tek ve benim için en iyi hosting firması olacaktır.

• Asgari Cevaplama Müddeti:  1.47 saniye

• Ortalama  Cevaplama Müddeti: 1.53 saniye

• Azami Cevaplama Müddeti: 1.61 saniye

• Veridyen Server Lokasyonu: Denizli
VERİDYEN SİTESİNE GİT
[img src="http://wpmavi.com/wp-content/uploads/2015/05/en-iyi-hosting-firmasi-veridyen.jpg" alt="Türkiye'nin En İyi hosting firması - Veridyen" width="634" height="343" >
Veridyen Neticeleri ( En İyi Hosting Firması )

Veridyen Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Firmanın en düşük hosting paket ücreti 3.99 TL. Ödemeyi aylık ya da senelik olarak yapıyorsunuz.
#Destek: Destek talebi yanıtlanma ortalama müddetiyle ile alakalı olarak resmi bir izahları bulunmamakla birlikte ortalama 30 dakika içerisinde cevaplanlandığı tarafıma iletilmiştir.
#İade: Ayrı olarak, 7 gün şartsız iade müddeti mevcuttur.
#Veridyen Kullanan En İyi Bloglar: Birhayalinpesinde.com | Turkceodevim.com | Gezipgordum.com | Oguzveliyavas.com
Turhost ( En İyi Hosting Firması 3. Sıra )
#Performans: Turhost yine beni şarşırtmadı ve en iyi hosting firması listeminde ilk sıralara yerleşmeyi yine muvaffak oldu.
Verdikleri hizmetin ne denli kaliteli olduğunu kendi sitemide Turhost barındığım için zati biliyor ve deniyorum.
Tabii bunu bilen yalnızca ben değilimişim.. en iyi gezi bloglarıen iyi şahsi bloglar listelerimde paylaştığım Türkiye’nin en önde gelen bloglarının yüzde %50’sinden fazlasının Turhost seçenek etmesi, aslında hiç bir teknik ölçüme gerek kalmadan ne denli kaliteli bir hizmet verdiklerinin kanıtı diye düşünüyorum.
Şunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki, şayet host seçiminde kararsız kaldıysanız gözünüz kapalı Türkiye’nin en iyi hosting firmaları arasında yer alan Turhost‘u tercih edebilirsiniz.
Dip not olarak ayırca belirtmeliyim ki Turhost bir de WordPress Türkiye resmi sayfasında yer alan wordpress için tekliflen hosting firmaları arasında 1. sırada gelir.
  • Asgari Cevaplama Müddeti:  1.33 saniye
  • Ortalama  Cevaplama Müddeti: 1.60 saniye
  • Azami Cevaplama Müddeti: 2.54 saniye
  • Turhost Server Lokasyonu: İstanbul

TURHOST SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-turhost.jpg
Turhost Neticeleri ( En İyi Hosting Firması )

Turhost Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Firmanın en düşük hosting paket ücreti 13.50$. Ödemeyi senelik olarak yapıyorsunuz.
#Destek: Destek talebi cevap verme vasati müddetiyle konusunda olarak resmi bir izahları bulunmamakla beraber vasati 1 saat içerisinde cevaplanlandığı tarafıma iletilmiştir.
#İade: Ayrı olarak, 15 gün şartsız iade müddeti mevcuttur.
#Turhost Kullanan En İyi Bloglar: aorhan.com | egonomik.com | kelimelerbenim.com | usluer.net |gokhanmms.com | webeyn.com | yemre.com | webmasto.com | wpmavi.com | yoldaolmak.com | gezgintech.com

Natro ( En İyi Hosting Firması 4. Sıra )
#Performans: Normalde Natro firmasının cevaplama müddeti bir kaç nokta dışında ortalam 1.20 saniye civarlarında izledi.
Doğru netice almak hesabına Natro firmasının testlerini 10 kere tekrarladım, ama her seferinde azami cevaplama müddeti bir noktada hep 6 saniyeyi aştı ( kendileri bununla alakalı bir izahta bulunursa buraya ilave ederim. ) Geçen yıl en iyi hosting firmasını belirlemek için yaptığım testlerde de yeniden aynı vaziyet ortaya çıkmıştı.
Bu aşım müddeti vasati yanıt müddeti tabi ki de yukarıya, başka bir deyişle 1.64 saniye çekti. Aşağıdaki neticelerden da bunu anlayabilirsiniz.
  • Asgari Cevaplama Müddeti: 1.00 saniye
  • Vasati  Cevaplama Müddeti: 1.64 saniye
  • Azami Cevaplama Müddeti: 6.28 saniye
  • Testi Yapan Server Lokasyonu: Dublin
  • Natro Server Lokasyonu: İstanbul

NATRO SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-natro.jpg
Natro Neticeleri ( En İyi Hosting Firması )

Natro hosting Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Firmanın en düşük hosting paket ücreti 22$. Ödemeyi senelik olarak yapıyorsunuz. Paylaşımlı hosting paketlerinde CPU Kullanımı başka bir deyişle Sistem kaynaklarının %25’ini veyahut daha fazlasını 90 saniyeden uzun müddet kullanılamaz olarak belirtilmiş.
#Destek: Oldukça gelişmiş bir destek hizmetleri var. Gönderilen ticketlara cevap müddetleri ve 7/24 canlı destek hattı mevcuttur. En iyi destek hizmeti veren hosting firması olduğu netlikle söylenebilir.
#İade: Ayrı olarak 15 gün şartsız iade müddetleri mevcut.

Hozzt ( En İyi Hosting Firması 5. Sıra )
#Performans: Yaptığım testler neticesi azami 2.05 saniye cevaplama ve 1.71 saniyelik vasati cevaplama müddetiyle Hozzt, oldukça iyi sonuçlar verdi ve en iyi hosting firmaları arasında bulunduğunu geçen yıl olduğu gibi bu yıl de ispat etti.
Güvenliğe oldukça ehemmiyet veren bu firmadan netlikle hiç düşünmeden web hosting hizmeti satın alabilirsiniz.
  • Asgari Cevaplama Müddeti: 1.40 saniye
  • Vasati  Cevaplama Müddeti: 1.71 saniye
  • Azami Cevaplama Süresi: 2,05 saniye
  • Hozzt Server Lokasyonu: İstanbul

HOZZT SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-hozzt.jpg
Hozzt Sonuçları ( En İyİ Hosting Firması )

Hozzt Firmasının Rapor Sonuçlarını Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Firmanın en düşük hosting paket ücreti 19.99$. Ödemeyi senelik olarak yapıyorsunuz.
#Destek: Destek talebi cevaplama süresi ortalama 4 dakika olarak belirtilmiş. ( Kendim de denedim. Destek taleplerine muazzam hızlı yanıt veriyorlar )
#İade: 15 gün şartsız iade süresi mevcut. Ayrı olarak fiyatsız olarak host taşıma işlemi yapıyorlar.

Alastyr ( En İyi Hosting Firması 6. Sıra )
#Performans: Alastyr firması için geçen seneye mukayese et muazzam pozitif gelişmeler var.
Verdiği performans sonuçları neden en iyi hosting firmaları arasında bulunduğunu somut bir şekilde gözler önüne seriyor. Server lokasyonu İzmir olmasına rağmen, İstanbul lokasyonlu bir çok firmaya performans mananında ciddi farklar atmış durumda.
Dolayısıyla hosting seçiminde Türkiye’nin en iyi hosting firmalarından biri olan Alastyr‘ı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. ( Bilhassa worpress alt yapısı için. Zira WordPress Türkiye resmi sayfasında tekliflen hosting firması olarak bulunuyorlar. )
  • Asgari Cevaplama Müddeti:  1.41 saniye
  • Vasati  Cevaplama Müddeti: 1.86 saniye
  • Azami Cevaplama Müddeti: 3.46 saniye
  • Alastyr Server Lokasyonu: İzmir

ALASTYR SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-alastyr.jpg
Alastyr Neticeleri ( En İyİ Hosting Firması )

Alastyr Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Alastyr firmasının en düşük web hosting paketi senelik $ 6.99 ‘dan satışa sunuluyor.
#Destek: Destek hizmetlerinin çok iyi olduğunu düşünmüyorum zira aynı kişiler satış departmanlarına gönderdiğiniz destek talebini cevaplarken, teknik departmanına gönderdiğiniz destek taleplerinide cevaplıyor.
#İade: 7 gün şartsız iade müddetleri mevcut.
#Alastyr Kullanan En İyi Bloglar:  burakoli.com | bolkafein.com

Netinternet ( En İyi Hosting Firması 7. Sıra )
#Performans: Netinternet firmasının sunucu lokasyonu Denizli. Ama, Güzel hosting‘inde sunucu lokasyonuda Denizli.
Güzel hosting Denizli sunucu lokasyonuna karşın en iyi hosting firması listesinde ilk sıraya oturmayı muvaffak olmuşken, Netinternetfirmasının gösterdiği performans için mesafeyi bir handikap olarak göstermem olanaksız malesef.
Tabii gösterdiği performans için de kötü dememiz olanaksız. Aksine gayet istikrarlı, min ve max cevaplama müddetleri arasında uçurum olamayan değerlere sahip en iyi hosting firmaları arasında netlikle gösterilebilecek bir firma.
  • Asgari Cevaplama Müddeti:  1.94 saniye
  • Vasati  Cevaplama Müddeti: 2.10 saniye
  • Maximum Cevaplama Süresi: 2.56 saniye
  • Netinternet Server Lokasyonu: Denizli

NETİNTERNET SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-netinternet.jpg
Netinternet Sonuçları ( En İyİ Hosting Firması )

Netinternet Firmasının Rapor Sonuçlarını Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Netinternet en düşük web hosting paket ücreti 39 TL. En düşük ödeme seçeneği ise senelik
#Destek: 7/24 telefon destekleri mevcut. Ayrı olarak destek taleplerinin yanıtlanmasının 10 dakikayı geçtiğini görmedim.
#İade: 15 gün iade süreleri mevcut.
#Netinternet Kullanan En İyi Bloglar: spaksu.com | timurdemir.com.tr

Radore ( En İyi Hosting Firması 8. Sıra )
#Performans: R10[.]net gibi Türkiye’nin en büyük sitelerinin seçtiği bir hosting firması olan Radore’nin teslerimi yapmadan önce kaliteli bir hizmet sunduğu ve en iyi hosting firması olmaya aday olduğu umudunu taşıyordum.
Ancak sonuçlar gerçek manada tam bir hayal kırıklığı oldu. Sunucu hizmetinde ne denli iyi ve kaliteli bir hizmet sunuyorlar bilmiyorum ancak, paylaşımlı hosting hizmetlerinin kalitesi gerçekten listenin en başında yer alan en iyi hosting firmalarına göre çok daha düşük.
  • Asgari Cevaplama Süresi:  1.51 saniye
  • Ortalama  Cevaplama Süresi: 2.47 saniye
  • Maximum Cevaplama Müddeti: 6.01 saniye
  • Netinternet Server Lokasyonu: İstanbul

RADORE SİTESİNE GİT
en-iyi-hosting-firmas%C4%B1-radore.jpg
Radore Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Radore’ninen düşük web hosting paket ücreti 75 TL. En düşük ödeme seçeneği ise senelik
#Destek:  Destek taleplerini vasati 30 dakika içerisinde cevaplıyorlar.
#İade: 10 gün iade müddetleri mevcut.
Markum ( En İyi Hosting Firması 9. Sıra )
#Performans: Markum 16 seneden beri bu işin içerisinde olan, Türkiye’nin en köklü hosting firmalarından bir tanesi.
Ancak gösterdiği performans sektördeki deneyimine hemen hemen tamamiyle ters ortantılı. En iyi hosting firmaları arasında testleri yapmadan önce duyumlarım ve araştırmalarım neticeninde hep pozitif neticelere eriştiğim firma için
Aynı doğrultuda muazzam sonuçlar beklerken, alt yapısının gösterdiği performans benim için tamamiyle bir hayal kırıklığı oldu.
  • Asgari Cevaplama Müddeti:  1.94 saniye
  • Vasati  Cevaplama Müddeti: 2.58 saniye
  • Azami Cevaplama Müddeti: 4.57 saniye

MARKUM SİTESİNE GİT
[img src="http://wpmavi.com/wp-content/uploads/2016/10/en-iyi-hosting-markum.jpg" alt="En İyi Hosting Firması - Markum Test2 Neticeleri" width="634" height="316" >
Markum Neticeleri ( En İyİ Hosting Firması )

Markum Firmasının Rapor Sonuçlarını Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: Markum en düşük web hosting paket ücreti $29. En düşük ödeme seçeneği ise senelik
#Destek:  Destek taleplerini ortalama 30 dakika içerisinde cevaplıyorlar.
#İade: 15 gün iade süreleri mevcut.

İsimtescil ( En İyi Hosting Firması 10. Sıra )
#Performans: Türkiye pazarında neredeyse en çok bilinirliğe ve onbinlere müşteriye sahip bir firma olmasına rağmen, alt yapısının verdiği performans ile en iyi hosting firması adayı olmaya oldukça uzak.
Listede yer alan ve performansı ile en iyi hosting firması olarak öne çıkan diğer firmalar ile arasında ortalama cevaplama süresinde nerede ise 2 katlık bir fark var. Bu da isimtescil’i tercih ederken en az üç defa düşünmeniz şart olan bir gerçek diye düşünüyorum.
  • Asgari Cevaplama Süresi:  2.09 saniye
  • Ortalama  Cevaplama Süresi: 2.78 saniye
  • Maximum Cevaplama Süresi: 4.27 saniye

İSİMTESCİL SİTESİNE GİT
[img src="http://wpmavi.com/wp-content/uploads/2016/10/en-iyi-hosting-isimtescil.jpg" alt="En İyi Hosting İsim Tescil" width="634" height="315">
İsimTescil Firmasının Rapor Sonuçlarını Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: İsimtescil’inen düşük web hosting paket ücreti $14.50. En düşük ödeme seçeneği ise senelik
#Destek:  Destek taleplerini ortalama 30 dakika içerisinde cevaplıyorlar.
#İade: 7 gün iade süreleri mevcut.

İHS ( En İyi Hosting Firması 11. Sıra )
#Performans: Türkiye’nin en çok tercih edilen, en büyük firmalardan bir ötekisi ise IHS
İnsan böylesine firmalardan en iyi sonuçları vermesini bekliyor ancak durum ise zıddı. Alt yapısının gösterdiği performans diğer hosting firmalarına göre gerçek manada çok düşük.
Şayet IHS ile çalışıyor ( paylaşımlı hosting kullanıyorsanız ) veya çalışmayı düşünüyorsanız, kişisel fikrimi ve deneyimimi belirterek söylüyorum ki, bunu en az 5 kez düşünün.
Bir de bu sonuçlar yaptığım 5 testin arasında en iyileri. En düşük 3.21 saniyelik cevaplama müddeti peş peşe yapılan ve  yarım saat süren 5 test2 içerisinde en iyi netice. Gerisini siz düşünün.
  • Asgari Cevaplama Müddeti:  3.21 saniye
  • Vasati  Cevaplama Müddeti: 4.65 saniye
  • Azami Cevaplama Müddeti: 5.72 saniye

IHS SİTESİNE GİT
[img src="http://wpmavi.com/wp-content/uploads/2016/10/en-iyi-hosting-ihs.jpg" alt="En İyi Hosting Firması - IHS Neticeleri" width="634" height="315">
İHS Firmasının Rapor Neticelerini Full Online Görmek İçin Tıklayın
#Ücret: IHS’ninen düşük web hosting paket ücreti $9.95. En düşük ödeme seçeneği ise senelik ( Ancak bu paketin üzerine MySQL olmadığı için wordpress kuramıyorsunuz )
#Destek:  Destek taleplerini vasati 30 dakika içerisinde cevaplıyorlar.
#İade: 30 gün iade müddetleri mevcut.