Pehtak.org | Genel Bilgi Platformu
Webmaster Nedir? Webmaster Olmak için Yapılması Gerekenler ve Nasıl Webmaster Olunur? - Baskı Önizleme

+- Pehtak.org | Genel Bilgi Platformu (http://pehtak.org)
+-- Forum: Webmaster Genel Konular (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=111)
+--- Forum: Yeni Başlayanlara (http://pehtak.org/forumdisplay.php?fid=113)
+--- Konu Başlığı: Webmaster Nedir? Webmaster Olmak için Yapılması Gerekenler ve Nasıl Webmaster Olunur? (/showthread.php?tid=27)Webmaster Nedir? Webmaster Olmak için Yapılması Gerekenler ve Nasıl Webmaster Olunur? - leooo32 - 04-12-2017

Webmaster (Web uzmanı), internet üzerine teknik bilgisiyle öne çıkan, web siteleri ve web uygulamaları geliştiren, internet ekosisteminde kullanılacak ürün veya hizmetler üreten internet uzmanlarıdır. İngilizce bir sözcük olan Webmaster, internet mananına gelen “web” ve uzman mananına gelen “master” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur.

Webmaster, terimi ilk kez 90’lı senelerin sonuna doğru kullanılmaya başlandı. O senelerde internet teknolojileri ve hizmet alanları elbette son zamanlarda olduğu kadar yaygın değildi. Öncelikle ortaya çıktığında Webmaster kavramı; web sitesini yayınlayan, web sitesinin bakım ve muhtevalarıyla ilgilinen kişileri tanımlamak için kullanılmıştı. İnternetin bugünki hudutlarına erişmesiyle beraber Webmaster kavramı da şekil değiştirdi. Artık web sitesi, yazılımlar, grafikler, muhtevalar vb. alanlarda çalışarak web dünyasına hizmet eden hemen herkesi kapsıyor ve kendilerini tanımlamalarına yardımcı oluyor.
webmaster.png
Kavramsal açıdan muhtevası değişen Webmaster’ların dünyasında giderek hizmetin modeli de değişti. Önceden yalnızca hobi olarak (webservant) veya tam vakitli çalışmalar yürüten Webmaster’lar şimdilerde kendine en uygun olan çalışma modelini seçenek etme ile ilgili tamamiyle özgürler. Bir takım webmaster’lar hala bir şirket bünyesinde tam vakitli olarak çalışırken, bazıları proje bazlı, bazıları ise freelancer olarak çalışıyor.
Webmaster Olmak için Gerekenler
Webmaster dünyasına adım atmak ve bir internet uzmanı olmak için gerekenler tamamiyle hayal gücünüzle hudutlu. Yeniden de bu dünyaya adım atmadan önce Webmaster’ların en çok hangi alanlarda servis verdiğini bilmek ve bunlardan kabiliyetinize uygun olanını seçmek işinizi kolaylaştıracaktır.
Unutmayın ki, gerçek bir web uzmanı olmak seçeceğiniz alana göre bir kaç sene veya çok daha fazlasına mal olabilir. İnternette her iş kendi içinde bölümlere ve bölümlere ayrılır. Bunların rastgele birinde deneyim edinip, tanınan hatırlı bir Webmaster olmak sandığınızdan daha güç olabilir.
1- Web siteleri
Webmaster olmanın ilk ve en ehemmiyetli adımı web sitelerinin çalışma mekanizmasını anlamak ve çözmekten geçer. Başlangıçta kendinize ait bir şahsi site veya blog açarak webmaster dünyasına adım atabilirsiniz. Bugün bir hayli webmaster kendi web sitelerinin bakımı, muhtevası, altyapısı ve sunucusuyla ilgileniyor. Reklam ve satış ortaklığı gibi değişik modellerini kullanarak gelir ele geçiriyor.
2- Hosting ve sunucu bakımı
İnternet siteleri ve web uygulamalarının çekirdeği hosting ve sunuculardır. Kimi Webmaster’lar sunucu ve barındırma alanlarında kendini yetiştirir. Böylelikle sunucu heyetimi, bakımı ve yedekleme gibi işlemlere hakim olan Webmaster’lar kendi siteleri veya başkalarının siteleri için güvenli barındırma çözümleri sunabilirler.
3- Muhteva imalatı
Webmaster’lar kendi web siteleri için muhteva ürettikleri gibi diğer Webmaster’ların web siteleri için de içerik üretebilirler. Bu sayede ekstradan gelir ele geçirebilir ve becerilerini internet dünyasında farklı bir hizmet şeklinde sunabilirler.
4- Programlama
Önceden olduğu gibi artık tüm Webmaster’lar herhangi bir programlama dilini bilmiyor. CMS ve diğer hazır sistemler sayesinde Webmaster’lar programlama öğrenmelerine gerek kalmadan kendi web siteleri ve web uygulamalarını yapılandırabiliyor. Bu sistemler üzerinde farklıklar yapmak gerektiğinde ise programlama bilen Webmaster’lar öne çıkıyor. Web ve mobil dünyada geçerli programlama dillerini öğrenerek web dünyasında kaliteli bir uzman olabilirsiniz.
5- Web & Grafik tasarımı
Nasıl ki herkes her mesleği yapamıyorsa, herkes web tasarım ve grafik tasarım işlerini yapamaz. Bu vaziyette sektöre bolca web tasarımı ve grafik tasarımı kollarında hizmet verecek olan Webmaster’lar gerekiyor. Şayet görsel kabiliyetiniz varsa web tasarım veya grafik tasarım alanından işe başlayabilirsiniz.
6- Pazarlama & SEO
Bir takım Webmaster’lar internet dünyasındaki bu yarışta değişik uzmanlıklarını konuştururlar. Bunlar dijital pazarlamacılar ve SEO danışmanlarıdır. Her ikisinin de ortak emeli hazırlanan bir internet sitesi veya uygulamayı daha çok ziyaretçiye kavuşturmaktır. Pazarlama ve SEO alanında uzmanlaşmak ise kuramda kolay pratikte zordur.
7- Bunun dışındaki alanlar
WM Aracı forumlarına biraz göz atarsanız, bunun dışında alanlarda da hizmet veren birçok Webmaster’ın olduğunu görebilirsiniz. İhtiyacınız olan biraz beceri veya bu yeteneği kazanabileceğinize inancınızın olması. Hiç kuşkunuz olmasın, bu zorlu yolculukta WM Aracı çeşitli servisleriyle birlikte yanınızda olacaktır Smile
Nasıl Webmaster Olunur?
Webmaster olmak için gerekenler bölümde kısaca Webmaster’ların hizmet kollarına değindik. Siz de bir webmaster olmak istiyorsanız, önce bu kolları derinlemesine araştırmalı hemen peşinden alakanızı çeken veya çekenlere yoğunlaşmalısınız. Kendinizi tek bir alanda sınırlamanıza gerek yok. Usta Webmaster’lar yıllar içinde yukarıdaki alanların her birinde ihtisas kazanabilir, kabiliyetli birer Webmaster’a dönüşebilirler.
Webmaster olmanın ilk adımı atarken WM Aracı forumundan istifade edebilir, takıldığınız noktaları ve aklınıza gelen tüm sualleri webmaster forumu WM Aracı Forum'undan sorabilirsiniz. Webmaster blogu ile gündemi izleyebilir ve Webmaster araçlarını kullanarak bir hayli işi daha pratik şekilde halledebilirsiniz